Blog

Czego Nauczyłam Się Przez Rok Pracy w Evertop

28 kwietnia 2021
czego nauczyłam się w evertop

Moje początki

Niedawno minął rok, odkąd zatrudniłam się w Evertop. Jest to moja pierwsza praca biurowa, a zarazem pierwsza poważna praca w marketingu. A co za tym idzie – zupełnie inna kultura pracy, ponieważ wcześniej pracowałam w całkowicie innej branży. Początki były dla mnie nie lada wyzwaniem, z uwagi na fakt, że wszystko było nowe. Swoją przygodę zaczęłam od dwumiesięcznego stażu, który pozwolił mi sprawdzić czy będę w stanie odnaleźć się na tym stanowisku. Stopniowo otrzymywałam coraz więcej zadań, dzięki czemu było mi łatwiej wdrożyć się w codzienne obowiązki. Od tego czasu minął już rok, dlatego myślę, że jest to dobra okazja do pokazania czego zdążyłam się nauczyć i jakie lekcje z pracy wyciągnęłam.

1. Rozwój jest ważny

Nieważne ile książek przeczytałam, w ilu webinarach uczestniczyłam czy nawet ile kursów ukończyłam – zawsze znajdzie się coś nowego, co może mnie zaskoczyć. Przekonuję się o tym cały czas. Dlatego tak ważna jest edukacja w swojej dziedzinie. Zrozumiałam, że nawet jeśli posiada się kilkuletnie doświadczenie, warto być na bieżąco z nowinkami, aby podążać za zmianami i za konkurencją. W związku z tym każdego tygodnia znajduję czas na edukację. Zawsze staram się poświęcić na to parę chwil, nawet jeśli danego dnia mam sporo zadań do wykonania, bo wiem, że zaowocuje to w przyszłości.

2. Kto pyta nie błądzi

Z pewnością wszystkim zależy, żeby obowiązki wykonywane były jak najlepiej i staranniej. Czasami jednak przychodzi taki moment, gdy do końca nie wiem jak ugryźć dane zadanie. W takiej sytuacji po prostu pytam o szczegóły odpowiednią osobę. Choć czasami można mieć opory, to wychodzę jednak z założenia, że lepiej się upewnić niż poświęcić na coś parę godzin i ostatecznie zrobić to źle. To może pomóc zaoszczędzić nie tylko dużo czasu, ale też stresu, a czasem nawet i pieniędzy. Osoby, które mają większe doświadczenie chętnie udzielają wskazówek, dzięki którym wszystko staje się jasne.

znaki zapytania

3. Organizacja jest kluczem

Czasami jest mi ciężko skupić się na jednym zadaniu i w tej sytuacji zwykle zaczynam robić kilka rzeczy naraz, czego konsekwencją może być nieodnalezienie się w tym wszystkim. Z pomocą jednak przychodzi lista zadań, którą mam zawsze pod ręką i którą na bieżąco aktualizuję. To pomaga mi pamiętać o wszystkich rzeczach do zrobienia. Może nic w tym odkrywczego, ale wiem, że utrzymywanie porządku w notatkach, plikach czy używanych narzędziach pozwala zapanować nad chaosem. Im lepiej zorganizujemy swoją pracę, tym łatwiej będzie ją wykonać. Oprócz tworzenia listy zadań, codziennie wyznaczam sobie priorytety, które pomagają mi zrobić wszystko w odpowiednim terminie.

4. Należy mierzyć siły na zamiary

Jeżeli pojawi się jakieś zadanie, w którym nie czuję się na siłach, to wiem, że warto spróbować zaproponować inne rozwiązanie, które jest w moim zasięgu. Czasami opłaca się postawić na swoim, bo nasza propozycja może okazać się lepszym pomysłem. Na moim przykładzie, jeśli chodzi o pisanie artykułów na naszego firmowego bloga, zawsze wybieram takie tematy, które są mi bliskie i w których czuję się dobrze.

Kolejną rzeczą z tym związaną jest moment, gdy narasta ilość zadań. Jeżeli obowiązki nas przerastają i nie jesteśmy w stanie wszystkiego wykonać to warto o tym otwarcie powiedzieć. Być może uda się część z nich przekazać osobie, która na daną chwilę ma mniej zadań i jest w stanie nas nieco odciążyć.

5. Szczegóły mają znaczenie

Zdarzają się takie rzeczy, na które nie zwróci się uwagi. Mogą to być z pozoru mało istotne kwestie, a ostatecznie okazuje się, że w ogólnym rozrachunku są one ważne. Czasami lepiej jest popracować nad czymś dłużej i osiągnąć lepszy efekt. Oczywiście nie mam tutaj na myśli sytuacji, gdy narzucony jest krótki termin wykonania zadania. Wtedy jesteśmy poniekąd zmuszeni do trzymania się zasady „Done is better than perfect”. Co nie jest niczym złym, jednak jeśli mamy taką możliwość, warto wszystkie szczegóły dopracować.

6. Nie ma rzeczy niemożliwych

Czasami mam wrażenie, że z niektórych sytuacji nie ma wyjścia i nic nie można temu zaradzić. Jednak przekonałam się już niejednokrotnie, że nie jest to do końca prawdą. Oczywiście zdarza się też, że znienacka pojawiają się sytuacje niezależne ode mnie. Natomiast wiem, że nie można się poddawać i trzeba próbować znaleźć rozwiązanie lub tak jak już wspominałam wcześniej – poprosić kogoś o wsparcie.

nowe pomysły i szukanie rozwiązań

7. Budowanie pewności siebie

Na początku jak powstawał firmowy blog wydawało mi się, że nie prędko napiszę jakiś artykuł. Z uwagi na niewielkie doświadczenie uważałam, że nie mam jeszcze zbyt dużej wiedzy, którą mogłabym się podzielić. Lecz szybko okazało się, że jednak jest inaczej. Swój pierwszy artykuł napisałam o procesie rekrutacji, którym wtedy zaczęłam się zajmować. Może nie był to odkrywczy temat, ale myślę, że dla wielu jest przydatny. Oczywiście mam tutaj głównie na myśli osoby zainteresowane pracą w Evertop. Finalnie spotkałam się z pozytywnym odbiorem mojego artykułu, co sprawiło, że poczułam się pewniej i moje podejście do tego tematu nieco się zmieniło. Z każdym kolejnym napisanym artykułem coraz bardziej wierzę w swoje możliwości, a to powoduje, że rośnie moja pewność siebie. W karierze zawodowej jest to o tyle istotne, o ile chcemy się rozwijać i zdobywać więcej doświadczenia.

8. Poczucie odpowiedzialności

Jak wiadomo, w każdej pracy ciąży na nas większa bądź mniejsza odpowiedzialność za wykonywane zadania. Natomiast różne są do tego podejścia. Niektórzy będą traktować swoje obowiązki poważnie, inni nieco mniej. Jak zapewne wszędzie, na moim stanowisku zdarzały się kryzysowe sytuacje, z którymi trzeba było sobie poradzić. W takich przypadkach staram się znaleźć jakieś wyjście i wymyślić jakiś plan B. Przykładem jest nasz blog, gdzie w każdą środę publikujemy nowy artykuł. Bywały sytuacje, kiedy trzeba było szybko reagować, bo nie zawsze udawało się wszystko zorganizować na czas. Na szczęście po roku prowadzenia bloga nie było jeszcze momentu, żeby artykuł pojawił się np. dzień później. Chociaż nieraz było to wyzwaniem.

9. Znajdowanie pozytywnych stron

Czasem zdarzają się gorsze dni lub ciężej przychodzi nam wykonać dane zadanie. W takich sytuacjach staram się szukać pozytywnych stron. Zmierzenie się z trudniejszymi obowiązkami może być dobrą okazją do zdobycia nowego doświadczenia. Koncentracja na pozytywnych aspektach, może pomóc zmienić postrzeganie sytuacji, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie. Ja w swojej pracy staram się nie skupiać na negatywach i uczę się traktować je jako wyzwanie.

Podsumowanie

Przede mną jeszcze długa droga do samorozwoju i z pewnością lista rzeczy, których się nauczyłam, z każdym dniem będzie stale się powiększać. Człowiek uczy się przez całe życie, a im więcej lekcji wyniesiemy, tym większa satysfakcja. Umiejętności, które nabyliśmy w pracy mogą również przydać się w życiu prywatnym, dlatego niosą one podwójną wartość. Mam nadzieję, że za rok znów będę mogła podzielić się z Wami nowym doświadczeniem.

Share

Katarzyna Baron
Katarzyna Baron
Specjalista ds. Marketingu Stała bywalczyni festiwali filmowych, zagorzała czytelniczka i miłośniczka zwierząt.
Przeczytaj inne moje artykuły

logo stopka
Copyright ©2024, Evertop Sp. z o.o. | Polityka prywatności
scroll to top